Mezítlábas Diótörő

Első rész...

2016. április 17. - tomoskozi
Meg lehet szokni a fertőtlenítőszer szagát. Még hatodikos koromban is napközis voltam, az osztálynak a napközis tanár hozta be tálcán az uzsonnát a terembe, ami rendszerint egy negyedbe vágott szelet kenyér és valami felvágott volt. Ott ettük meg, ahol előtte tanultunk. Ennek a szaga keveredett össze a hipóéval, amivel a takarítónő felmosta a parkettát szinte rögtön azután, hogy mi végeztünk azzal a negyed szelet kenyérrel meg a felvágottal, és ennek a szagnak olyan jellegzetes emléke van, hogy ha kinyitok egy flakon hipót, azóta is mindig a napközi jut róla az eszembe. Sok emlékem, jó emlékeim vannak az iskolából, és velük együtt mindig az a büdösség is eszembe jut.
Az orvosi fertőtlenítőszereknek azonban más emléke van. Az egy idő után jó emlékké vált, már szívesen emlékszem rá vissza, pedig a kórházban is ugyanott eszed meg az uzsonnát, ahol előtte az egész napodat eltöltötted, és a fertőtlenítőt nemcsak a parkettára használják, meg általában az ágyat se tanulásra...
p_kenyer.jpg
(A kórházi és az iskolai koszt gyakran nem sokban különbözik.
A kép forrása: http://www.retyo.hu/retyo-iras/20141029/subba-gasztro-kórházi-kaják)
Elég sokáig voltam a kórházban. Pontosan emlékszem rá, hogy amikor február első napjaiban befeküdtem az ortopédiára, Pesten egy álló hétig megállás nélkül szakadt a hó. (Budán is, ott van a kórház, ahol feküdtem.) Aztán amikor újra ki tudtam menni a kapun kívülre, orgonaillat volt a Villányi úton. Végig, ameddig el tudtam menni, és vissza.
orgona-viraga.jpg

Március 8-án, nőnapkor, egy pénteki napon mondta meg a professzor, hogy nem lehet mit tenni, jövő szerdán le fogják vágni a lábamat. Nem kertelt, nem tördelte a kezét, röviden összefoglalta, hogy nincs más megoldás, viszont gyorsan a végére kell járnunk, mert az életem múlhat rajta. Tudomásul vettem, bólintottam, aztán elkezdtem zokogni, mint egy gyerek. Erika volt bent még az orvosi szobában, egy mackóalkatú, de rettenetesen nagyszívű ápolónő. Kicsit az ő szemüvege is bepárásodott, amíg a professzorral várták, hogy összeszedjem magam, és azt kérdezte, szeretnék-e bevenni valamilyen nyugtatót. Mondtam neki, hogy igen, lehet, hogy szeretnék. Kérdezte, hogy vettem-e már be ilyesmit éltemben, mondtam, hogy még nem, erre adott két szem Eleniumot. Valamiért Ady Endre jutott az eszembe...
elenium.jpg
Aztán bementem a kórterembe, ahol a többiek voltak. Röviden összefoglaltam, hogy ma hazamegyek, otthon elmondom, hogy mi lesz, aztán jó hétvégét kívántam nekik, hétfőn reggel találkozunk, fiúk, mondtam, és hazamentem a fél tizenkettes vonattal.
Hétfőn kora délután hívott be az orvosi szobába az az orvos, aki két nap múlva elvégezte a műtétet. Leírta egy papírra, hogy mi fog történni. A három kíméletlen mondat alá rövid, de kíméletlen szaggatott vonalat rajzolt a golyóstollal, ott kellett aláírnom, hogy beleegyezem az operációba. Megkértem, hogy mutassa meg, hogy hol fogja elvágni a lábamat. Megmutatta a tenyere élével, hogy nagyjából hol, aztán ennyiben maradtunk.
Kedden este már nem vacsorázhattam, pedig egy negyed szelet kenyér volt és valami felvágott. A takarítónők meg a nővérek délután fertőtlenítették az egész osztályt, mert egy idős beteg sebfertőzést kapott pár nappal korábban, ezért hipószag volt a szobában, úgyhogy akkor se kértem volna a felvágottas kenyeret, ha szabad lett volna kérnem. Helyette kimentem még párszor cigarettázni a lépcsőházba, mondták, hogy a műtét után egy ideig úgyse nagyon fogok tudni kimenni.

A lépcsőházban gyakran találkoztam egy László nevű fogvatartottal, akit Tökölről, a rabkórházból szállítottak be a kórházba csípőprotézis-műtétre. Sokat cigarettázott, tulajdonképpen állandóan és folyamatosan, de nem volt pénze, ezért mindig másoktól kapott egy-egy szálat, pedig csak nagyritkán kért. Ránézésre nem volt különösebben rokonszenves ember, de mivel egyedül nem jó cigizni, mindig adott neki valaki, aki éppen kiment, hogy rágyújtson. Egyszer én is vettem neki egy doboz Symphoniát. Alig akarta elfogadni, mert én diák voltam, és én ne vegyek neki cigarettát, mert azt ő nem tudja kifizetni, azt mondta. Én meg erre azt, hogy ne törődjön vele, úgyhogy végül ennyiben maratunk.
Általában kint volt vele az őr is, aki mindig vezetőszáron tartotta, pedig László nemigen futott volna el, mert járni is alig tudott, még nézni is fájt, hogy milyen lehet neki egy-egy újabb lépés, és olyankor tényleg sajnáltam.
Néha aztán csak egyedül volt kint a lépcsőházban, mert az őr összejött az egyik nővérrel, olyankor odabilincselte Lászlót a műanyag székeket összekötő vashoz. Kérdeztem tőle, hogy ez jól van-e így, kikötik, mint egy kutyát. Mondta, hogy az ágyhoz is odabilincseli éjszaka az őr, de őt nem nagyon érdekli, itt ezerszer jobb dolga van, mint Tökölön, a rabkórházban. Egy idő után már szerettünk beszélgetni Lászlóval, akkor kedden este is kint volt, elmondta, hogy miért van börtönben, meg hogy sajnálja, hogy holnap le fogják vágni a lábamat.

hamvado_cigarettaveg-est_hu.jpg
Szerdán reggel fél hat után bejött egy másik Erika nevű nővér a kórterembe. Még ébredeztünk, amikor megkérdezte, hogy „fiúk, ki lesz az amputált”, én meg jelentkeztem, pedig vártam, hátha más fog. Erre ő azt mondta, hogy „ez borzasztó”, és kiment. Ezzel mondjuk nem nagyon segített rajtam, úgyhogy gyorsan kaptam még két Eleniumot a rendes Erikától, pici vízzel, mert akkor már innom sem volt szabad. Úgy tudom, hogy a két Erika között volt is ez után az eset után valami balhé, de ez csak amolyan pletyka, hittem is meg nem is. Bár az tény, hogy nem láttam őket beszélgetni soha többé.
Aztán jött a beteghordó a kerekes hordággyal, mondta a nevemet, kérdeztem, hogy tudja-e, hová visz, mondta, hogy igen, úgyhogy ennyiben maradtunk. Felfeküdtem az ágyra, integettem a többieknek, mint a filmekben szoktak a főhősök, a többiek is integettek nekem és sok szerencsét kívántak, ők is pont úgy, mint a filmekben szoktak a főhősnek. Minden úgy volt, ahogy a filmekben szokott lenni, azzal a különbséggel, hogy a műtőajtó becsukódása után nem ért véget a jelenet, mert én továbbra is ott feküdtem a kerekes hordágyon, és vártam a soromra.

varsz.jpg
A műtőben sokan voltak. Ott volt az az orvos, aki a papírt íratta alá velem, aztán egy másik, aki majd asszisztált neki. Ez a másik orvos arab volt, és németül beszélték meg fölöttem, hogy mi lesz, pedig az arab is beszélt magyarul. A fejem mögött volt még egy ápoló meg az altatóorvos, velem szemben pedig három-négy gyerek ácsorgott riadt arccal, túlméretezett műtősruhában és az arcukat takaró maszkban. Olyan tizenhatévesforma lehetett mind, valami egészségügyi szakközépiskolába jártak, és be kellett menniük megnézni egy műtétet. Aznap pont engem kaptak, és tényleg sajnáltam őket miatta. Viszont a műtőasztalon feküdni meglepően kényelmes volt, de aztán rámtették a maszkot, sokáig emlékeztem a szagra, ami kijött belőle, de nagyon hamar elaludtam tőle.
muto.jpg
A következő emlékem az, hogy újra a műtő folyosóján fekszem az ágyon, amivel betolnak majd az őrzőbe, és hányok egy rettentő nagyot. Később mondták, hogy ennek nem nagyon örült a műtőért felelős altatóorvos, mert miattam az egész műtőblokkot fertőtleníteni kellett. Mi lett volna, ha megeszem az előző esti negyedszelet kenyeret a felvágottal...?
Az őrzőben csak sokára tisztult ki a fejem. Körülbelül akkorra, amikorra már elviselhetetlenné vált a fájdalom. Valószínűleg este volt, de ebben nem vagyok biztos. Egy ideig kaptam fájdalomcsillapítót, de amikor már ettől is hányni kezdtem, akkor azt mondta a nővér, hogy értsem meg, nem adhat többet. Hildának hívták a nővért, és nem lettünk barátok. Ő azt mondta, hogy ennyi gyógyszertől egy ló is kimúlna, és az nem létezik, hogy ennyire fáj, ne szimuláljak már. Én mondtam neki, hogy higgye el, tényleg szívesen cserélek vele, pedig nem volt túl szép nő. Megrántotta vállát és gőgösen átment egy másik beteghez, úgyhogy ennyiben is maradtunk, egy kicsit jajgattam még, aztán elájultam a gyógyszerektől. Az első éjszaka elég nehezen telt.
Másnap reggelre mintha elvágták volna a fájdalmat, olyan hirtelen szűnt meg. Reggel bejött az orvos, és a laborvizsgálatra vett tőlem két fiolányi vért. A laboreredmény hamar megérkezett, és várakozáson felül jó lett, pedig a műtét közben kaptam két adag transzfúziót is, az kb. nyolc deci vér. Ezek szerint annál több kifolyt belőlem – gondoltam, de a lényeg, hogy jó lett a labor, és én végre büszke lehettem valamire az éjszakai incidens után. Át is vittek hamar a kórterembe, ahol azelőttig feküdtem. Két beteghordó tett át az ágyra, nagyon-nagyon óvatosan. Pedig egy is könnyen elbírt volna, mert alig negyven kiló lehettem, vagy talán még annyi se, mert a rák megette a többit. Akkor láttam meg először, hogy tényleg nincs már lábam, csak egy nagy kötés a combomon. Nem volt jó érzés látni.
transfusion.jpg

Ez csütörtök reggel fél nyolc körül lehetett, a nap hátralévő részét szinte végigaludtam, csak fél egy körül jött be hozzám Gabi néni, a gyógytornász. Madárcsontú, de ritka egyenes tartású asszony volt, a nagymamám lehetett volna – egy nagyon jóságos tekintetű és jóságos lelkű ember. Nem tudom, honnan szerzett friss krumplipürét, mert aznap nem az volt az ebéd. Ennem kell egy kicsit, azt mondta, és ha akarom, segít is. És ha már itt van, egy picit mozgassam meg a lábamat az ő kedvéért, illetve ami maradt belőle. Mondtam, hogy nem akarom, mert félek, hogy fáj, de ő ragaszkodott hozzá. Muszáj mozgatnom, értsem meg, a keringés miatt fontos, azt mondta, úgyhogy picit mocorogtam ide-oda a csonkkal a lepedőn. Örült neki és megdicsért, de a krumplipürét végül nem ettem meg, mert nem volt étvágyam. Nem haragudott meg, pedig azt hiszem, hogy ő maga csinálta nekem, de nem tudom, hogy hol és mikor.

mashed-potato.jpg
Péntekre elkezdtem belázasodni. Nem nagyon, ezért nem is tulajdonítottak neki túl nagy jelentőséget, aznap nem is történt semmi érdekes, mert szinte az egész napot átaludtam. Erika, a kedves mackó nővér font nekem gézből egy olyan kapaszkodót, amit az ágy végéhez lehetett kötni, hogy ha abba belekapaszkodom, könnyebben fel tudok majd ülni. Aznap még nem akartam felülni, de szombat estére, a negyedik nap végére sikerült. Akkor jöttem rá, hogy szinte semmi erőm nincs, úgyhogy arról nem is álmodtam, hogy kiüljek az ágy szélére, vagy két mankóval esetleg felálljak. Óriási eredmény volt az is, hogy fel tudtam magamat húzni ezzel a gézből font kötélhágcsóval, Smuk Jani meg is tapsolt, és látszott, hogy tényleg őszintén örül neki. Ekkor vettem észre azt is, hogy nem tudom keresztbe tenni a lábamat, mert már nincs mit keresztbe tenni. Tényleg csak ekkor tűnt fel a dolog, pedig régen mindig keresztbe tett lábbal aludtam el, és ez a felfedezés most igazán nem esett jól. A lázam pedig továbbra is csak ment feljebb és feljebb. Ekkor már gyógyszert is kaptam rá.
laz.jpg


Vasárnap délutánra negyven fok közelébe is ért. Gyógyszert nem kaphattam többet, úgyhogy Erika, a jóságos csinált nekem egy vizes lepedőt, és kíméletlenül betekert vele. Rettenetes volt a vizes lepedő, én jajgattam egy kicsit, és azt hiszem, mondtam is neki, hogy tudja mit, Erika, nekem most van elegem ebből az egészből. Megértően bólogatott a párás szemüvegével, de mondta, hogy neki viszont most muszáj betekernie engem, úgyhogy végül ennyiben maradtunk. Estefelé kiszedett pár varratot a még szinte friss sebből egy osztályos orvos a kötözőben, ahová már ölben vitt ki a beteghordó, mert nem tudtam felkelni. Rettenetesen fájt, de már alig voltam magamnál a láztól. A kedves Erika volt bent akkor is velem a kötözőben, és amíg jajgattam a fájdalomtól, ő fogta a kezem. Megint párás volt a szemüvege, és akkor jól láttam, hogy közben sír.

Hétfőn a reggeli viziten ott volt Vízkelety Tibor, az öreg professzor is. Czeizel Endre mondta egyszer egy tévéműsorban, hogy Vízkelety Tibornak köszönhető, hogy ma Magyarországon már nem nőhet fel egy gyerek sem kezeletlen csípőficammal, mert Vízkeletyék több évtized alatt ennyire tökéletesen megszervezték az országos szűrést, ami elképesztő eredmény nemcsak Európában, de világszerte is. Ezt én tudtam, és megpróbáltam nagyon hálásan nézni a professzorra emiatt, pedig nem is voltam csípőficamos csecsemőkoromban. De mivel a professzor úr egyébként egy alacsony, kopasz és igen csúnya öregember volt, illetve pöttyös csokornyakkendőt hordott az orvosi köpenyének a gallérján kívül, nagyon nehéz volt megállni röhögés nélkül, amikor megláttam. Nem tudom, hogy ő ebből mit érzékelt, de mivel az operáló orvos referált neki az állapotomról és erre ő ellentmondást nem tűrő hangon kijelentette, hogy a beteg sebfertőzést kapott és azonnal meg kell kezdeni az antibiotikumos kezelést, valamint el kell engem különíteni a többi betegtől, végül ennyiben maradtunk. A vizit továbbállt, én pedig nem tudtam, hogy sírjak a hírek miatt vagy röhögjek a professzor látványán. Végül elaludtam, ebéd előtt ébresztett fel a beteghordó, hogy másik szobába kell költöznöm. Elég nagy erőfeszítések árán ki tudtam ülni a kerekesszékbe, mert kicsit lejjebb ment a lázam az előző naphoz képest. Szerencsére nem kellett kapkodni, és segített is ez a fiú. Zsoltinak hívták, hosszú hajú fiatal, nagyon rendes srác volt. Kevesebb mint tíz perc alatt megvoltunk a mozdulattal az ágyból a kerekesszékig, ami olyan negyven centis távolságot jelentett. Ez végre igazi sikerélmény volt!

csokornyakkendo.jpg
(A kép illusztráció: http://bowtie.com/)
Smuk Janival különítettek el bennünket, mert ő is sebfertőzést kapott. Vele igazán csuda dolgot csinált az orvostudomány. Az volt a lázlapjára írva, hogy fibula transpositio, ami azt jelenti, hogy az egyik lábszárából kivágták a mindkét csontot, és a sípcsont (tibia) a helyére betették a másikból a szárkapocscsontot (fibula). Szóval mindkét lábszárában csak egy-egy csont maradt, az ép lábában a vastag, a rossz lábában pedig a vastag helyén a másikból a vékony. Az egészet felfűzték valami drótra, ami a helyén tartotta, amíg a természet elvégezte a dolgát. És hogy ennek nyomatékot is adjanak arra a fél-háromnegyed évre, amíg összeforr, aminek össze kell forrnia, Janit begipszelték bokától tokáig. Sajnos viszont az ő sebe is elfertőződött, úgyhogy vágtak egy kis ablakot a gipszre, hogy azon keresztül tisztogathassák a problémás részt. Később tudtam meg, hogy Jani ragaszkodott hozzá, hogy velem egy szobába kerüljön, de ezt nem mondta meg nekem: titokban kérte meg az orvost, ő meg beleegyezett.
ablak.jpg

Sokáig csak ketten voltunk a háromágyas elkülönítőben. Volt egy másik elkülönítő is mellettünk, ott is ketten voltak, de azok mindketten Jánosok. Kicsit ki is lógtam a sorból emiatt: rajtam kívül az összes elkülönítős beteg János volt, csak a sebfertőzés volt bennünk a közös. Olyan dolgokat műveltek velünk az orvosok, hogy amikor korábban a tévében láttam még csak hasonlót is, például a Vészhelyzetben, akkor is inkább elfordítottam a fejemet.
A sebfertőzés kezelése nem okvetlenül kellemes, elsősorban a beteg számára nem az, bár az is igaz, hogy orvosként még nem próbáltam. A sebész tette a dolgát, én jajgattam, aztán amikor ő végzett a dolgával, akkor én is abbahagytam a jajgatást. Általában ennyiben is maradtunk, végülis nem beszélgetni jött, viszont eleinte naponta háromszor, később aztán csak ritkábban. Már messziről hallottam a kötözőkocsi hangját a folyosón, és tudtam, hogy hozzám jönnek. Még csak a fertőtlenítőszeres üvegek összekoccanását lehetett hallani a folyosó végéről, de már éreztem a szagot. Nagyon jellegzetes szag, de meg lehet szokni a fertőtlenítőszer szagát. Meg félni is lehet tőle. És én féltem is, egészen úgy éreztem magam, mint egy Pavlov-kutya.

kotozes.jpg
Elég unalmas a kórház, amikor már nem vagy igazi életveszélyben. Lehet beszélgetni a szobatársaddal, vagy keresztrejtvényt fejteni, vagy aludni, de egy idő után unalmas mind. Olyankor kitalálsz valamit, amivel el lehet tölteni az időt. Én például azt találtam ki, hogy fogadást kötök a nővérkékkel, hogy úgy is megmondom, hogy milyen folyadékkal tisztítják ki a karomban azt a kis műanyag vackot, a branült, hogy nem nézek oda. A branül azért van beleszúrva a karodba, hogy ne kelljen minden infúziónál új vénával vacakolniuk a nővéreknek, mert minél tovább vagy a kórházban, annál több ideig tart újat szúrni. Ugyanis előbb-utóbb mindegyiknek begyullad a környéke, és akkor másikat kell szúrni, vénából viszont nincs rajtad végtelen számú, tehát egy idő után egészen komoly logisztikát igényel, hogy hová tegyék a következőt. De azért mégsem minden infúziónál kell újat csinálni, mintha sima tűt szúrnának, és ez mindenkinek jobb így.
A branül tulajdonképpen egy kis műanyag tubus, aminek az egyik végén van egy hosszú, vékony cső, azt dugják bele egy tűvel a vénádba. A másik végén pedig van egy olyan csatlakozó, ahová az infúziós csövet lehet csatlakoztatni. Ha bent van a helyén, a tűt kihúzzák, és pár napig nincs vele gond, főleg, ha rendszeresen kitisztítják. Azért kell kitisztítani, hogy ne duguljon el, és erre kétféle dolgot szoktak használni: sóoldatot vagy C-vitamin vizes oldatát. A tisztítás úgy zajlik, hogy egy fecskendőbe felszívnak egy keveset a fenti két oldat közül, és azt belenyomják ebbe a műanyag izébe, pontosabban a műanyag izén keresztül a vénádba. Bár teljesen fájdalommentes a dolog, azon azért elgondolkodtam többször is, hogy vajon mennyire használ a szervezetnek, ha ez a branül egy picit be van dugulva és azt a dugulást a véráramba préselik ezzel az átmosással. (Egy vérrög elég komoly problémát tud okozni...)
De szerencsére nem történt baj sosem. Viszont tízből tízszer, százból százszor megmondtam, hogy C-vitamin vagy sóoldat-e, amivel dolgoznak. Egyik se jött rá a trükkre, de pár nap után már többen is körülálltak, hogy kiderítsék, hogyan csinálom. Rejtett tükörre gondoltak, meg Smuk Janira, hogy ő jelez nekem valahogy, mások szerint meg lottóznom kellene, hogy mindig eltalálom, pedig oda se nézek.

branul.JPG
Nagyon egyszerű volt a titok, de csak akkor árultam el, amikor már tényleg híre ment az osztályon. Valamiért éreztem az ízét azoknak a dolgoknak, amiket infúzióban kaptam. A C-vitamin oldata citromízű, a Dalacin nevű antibiotikum rettenetesen keserű, aztán később az onkológián az egyik citosztatikum pedig málna- és/vagy eperízű volt – ezt nem tudtam eldönteni sose. Nem tudom, mi a magyarázat, de éreztem a gyógyszerek ízét, pedig infúzióban kaptam, nem pedig meginnom kellett őket. Azt hittem, hogy ez természetes dolog mindenkinél, de egyszer az egyik orvos is megkérdezte tőlem, hogy hogy is van ez, mondjam már el, mert ő még nem hallott ilyenről és nagyon kíváncsi rá. Aznap ő mosta ki a branült, hogy megbizonyosodjon. Én meg simán eltaláltam, hogy C-vitamint használt.

Ahogy telt az idő, egyre kevésbé fájt már az amputáció helye, de a kötözések azért meghatározó emlékek maradnak örökre. Maga a seb bekötözése fájdalommentes, de kötözésnek mondjuk azt is, amikor a fertőzött területet igyekeznek minél gyorsabb gyógyulásra bírni azzal, hogy jó alaposan kitakarítják mindenféle eszközökkel. Erről nem akarok beszélni, látványnak horror, érzésnek meg... hát, mondjuk úgy: bizarr.
Ekkor már második hónapja feküdtem a kórházban, lassan a második hónapja nem dohányoztam és odakint nyilvánvalóan kezdett kitavaszodni. Ezt az ágyból ugyan nem lehetett pontosan látni, de azért volt rá egyértelmű bizonyíték, mert a folyosón néha odabicegtem a két mankómmal a csinosabb lányokhoz beszélgetni, akik csak pár napra jöttek be sportsérülések miatt, és ők mondták, hogy odakint elkezdett kitavaszodni, szóval innen tudtam. Morbidnak tűnik, korábban nem hittem, hogy amputációval is lehet csajozni, de akkor határozottan úgy tűnt, hogy igen. Mind kíváncsi volt egy csomó dologra, én pedig rendkívül lazán tudtam felelni bármire, volt is nevetgélés, kacér pillantások meg félreérthető mondatok.
protko.jpg
Egyedül egy Rita nevű lány nem nevetett, és ő másokat is kérdezett tőlem, mint a többiek. Neki elmondtam, hogy tulajdonképpen sokkal ijesztőbbnek tűnik ez az egész, mint amilyen valójában, bár a fantomfájdalmak elég kellemetlenek, de állítólag azok idővel majd elmúlnak. Erről többet is kérdezett, és megkérdezte még azt is, hogy mikor kapok műlábat, és hogy mit tudok erről az egészről. Erről az egészről sajnos semmit sem tudtam még akkor, úgyhogy ennyiben maradtunk és kicsit később fel is állt és elköszönt, amit akkor sajnáltam is egy kicsit, mert nagyon szép lány volt. Hetekkel később tudtam meg, hogy az ő lábát is le kellett vágni, de egy másik kórházban csinálták, és pár nappal a műtéte előtt ült oda mellém, és hogy jó volt neki velem beszélgetnie, mert nagyon félt, de a beszélgetés után egy kicsit megnyugodott. Sajnos ezt azonban már nem tőle tudtam meg, hanem egy szobatársa mesélte el nekem később. Ritával soha többé nem találkoztam.

Fantomfájdalmak azóta is megtalálnak, húsz évvel a műtét után is, úgyhogy nem lett igaza annak, aki azt mondta, hogy idővel majd elmúlnak. De nemcsak emiatt jut eszembe néha Rita...

Amikor eltelt a harmadik hónap fele is, úgy döntöttek az orvosok, hogy ideje újra összevarrni a fertőzés miatt feltárt sebet. Már nagyon rutinos voltam a műtőasztalon, egyedül azt nehéz megszokni, amikor injekciót szúrnak az ember gerincébe. Fájni nem fáj jobban, mint bármilyen injekció, csak jobban viszolyogsz tőle. Főleg, ha meglátod a tűt, amivel csinálják. Általában nem szokták mutogatni, de mivel én már szinte családtag voltam, meg mertem kérni az altatóorvost, hogy mutassa már meg, mielőtt belém szúrja. Hát... nem kellett volna...
Először melegséget érzel az ágyékodban, rögtön utána azt, hogy ki kell menned pisilni, pedig előtte mindig elküldik az embert vécére, mert az érzéstelenítés után egy ideig úgyse tudsz majd, amíg ki nem megy a gyógyszer hatása. Csak úgy érzed, hogy kellene erősen, pedig valójában nincs is mit. Utána az következik, hogy nem tudod felemelni a lábad. Előbb csak kinyújtva, aztán egy-két perc múlva már sehogyan se. Először nagyon féltem tőle, de nem olyan rossz érzés valójában, és hamar tudomásul lehet venni, hogy nem érzel semmit deréktól lefelé. Mire eljutottam erre a műtétre, szinte meg is szoktam. Mint a fertőtlenítőszer szagát. Nem olyan, mint a hipó, mert a hipó büdös, főleg ha egy negyed szelet kenyér és valami felvágott az uzsonna. Az orvosi fertőtlenítőszernek más szaga van, azt hiszem, akkorra egy kicsit meg is kedveltem... A hátbaszúrást nem nagyon kedveltem meg, de negyedjére már tényleg lazán vettem tudomásul.
09_betradin-rastvor.jpeg

Márknak hívták a beteghordót, aki visszavitt a negyedik műtét után a szobába Janihoz, ez a fiú is olyan rendes volt, mint Zsolti. Sokáig mesélték utána nevetve, hogy amikor lehozott a szeptikus műtőből, megköszöntem neki, hogy berakott az ágyba, de körülbelül úgy – azt mondták –, mint aki már nagyon nem szomjas egy falusi lakodalomban. Nem tudtam milyen az, én azelőtt még sohasem voltam falusi lakodalomban, de elhittem nekik, hogy úgy beszélhettem, pedig semmire sem emlékszem az egészből. Az orvosok nem szeretik, ha túl aktív a beteg műtét közben, ezért az is kap egy szem altatót, akit egyébként nem kell elaltatni a műtét közben, mert gerincérzéstelenítésben operálják. Velem is ez történt. Már régen dolgoztak rajtam az orvosok, miközben én az altatóorvossal beszélgettem mindenfélékről. Állítólag valami történetet meséltem neki éppen, és mondat közben kezdtem el üvöltve horkolni. Ezen annyira elkezdett röhögni mindenki a műtőben, hogy öt perccel tovább is tartott az operáció, mint tervezték, pedig eleve negyedórás lett volna az egész. Ez egy szerdai napon volt, a következő hétfőn jött két műszerész gipszmintát készíteni a csonkomról az ideiglenes műlábhoz.

gipsz.jpg
A gipszminta készítése nagyon érdekes dolog. Volt is közönség, mert mindenki kíváncsi volt rá. A műszerész olyan gipszpólyát használ, mint amivel a törött végtagot szokták begipszelni. Ez úgy néz ki, mint egy jókora tekercs géz, csak a szövet szálai között gipsz van. Ezt bele kell tenni egy lavór vízbe, jól be kell nedvesíteni és rá kell tekerni a testrészre. Én is kíváncsi voltam, de rámszólt a műszerész, hogy ne lefelé nézzek, hanem előrefelé, mert egyenesen kell állnom, hogy jól sikerüljön a mintázás. Ahogy a gipsz elkezd megkötni, felmelegszik, és az nagyon vicces érzés. Körülbelül tíz perc alatt megköt annyira, hogy egyben le lehet húzni a csonkról, ez lesz a készülő műlábamhoz a tok mintája.
Erre a bizonyos első műlábra nem egészen két hetet kellett várni, és egy nagyon ormótlan valami volt. A gipszmintából készült, de kívülről további gipszréteggel megerősített tok volt a tetején, abból lefelé egy vascső volt a combcsont, annak a másik végén egy elég primitív csuklószerkezet volt a térd, alatta még egy vascső lábszárnak, végül egy lábfej formájú gumiszerű izé, rajta a cipőm, amit a mintázáskor vitt el a műszerész. A csonkomat a gipsztokba kellett beleraknom, a gipsztok belső része pontosan olyan alakú volt, mint a lábam csonkja, azért vették róla a mintát.
Megmutatta a műszerész, hogy kell felvenni a csonkharisnyát. Ez olyan, mint egy hatalmas pamutzokni, csak mindét végén lyukas. A csonkot ezzel a harisnyával (szakszerű nevén csonkbehúzó csőharisnyával) lehet belehúzni a tokba, és az egész készséget leginkább a Szentlélek tartja rajta az illetőn, meg egy szintén igen ormótlan derékszíj, ami alatt percek alatt beizzad az ember bőre. És így kell megtanulni járni...
Engem is meglepett, de körülbelül öt perc kellett hozzá, pedig azt hittem, hetekig fog tartani. Le is kellett ülnöm, mert elfáradtam, viszont újra keresztbe tudtam tenni a lábaimat, és ez tényleg nagyon jó érzés volt akkor. Ahogy az is, hogy megint két lábam van. Ha felvettem a mackónadrágot, és nem láttam a vascsöveket, én is elhittem, hogy minden újra a régi. Mentem a folyosón fel és alá, lett is izomlázam estére, de másnap újra csak mentem, fel és alá. Két mankóval két nap alatt újra két lábon jártam, dicsértek is az orvosok, Gabi néni mindet odahívta, nagyon büszke volt rám, Erika szemüvege pedig megint párás volt, amikor nézte, hogy a húszéves fiú milyen boldog. Róttuk a köröket Smuk Janival, és nagyon sokat nevettünk közben, mert ő jött velem végig a folyosón, fel és alá, pedig az apám lehetett volna és bokától tokáig be volt gipszelve. Disznó vicceket meséltünk egymásnak és röhögtünk boldogan rajtuk teliszájjal, meg egymáson, meg magunkon és a többieken, a közös nyomorúságunkon, zengett a folyosó, volt, hogy ránk is szóltak. Van az úgy, hogy csak akkor bírod elviselni a nyomorúságodat, ha viccet csinálsz belőle. Ha kiröhögöd magadat is meg a nyomorúságodat is. Hát, mi röhögtünk jó sokat, és csak akkor hagytuk abba, amikor le kellett ülnöm, mert elfáradtam, vagy mert rámtört a fantomfájdalom. Nagyon alattomos dolog a fantomfájdalom, váratlanul jön és nem lehet tenni semmit ellene, és csillagokat látsz tőle. Akkor abbahagytam a röhögést és összeszorított foggal vártam, hogy vége legyen. Olyankor sokszor eszembe jutott Rita. Neki biztosan még sokkal nehezebb, hiszen ő lány. Nagyon szép lány volt.

noi_lab.JPG
Janival néha kikéredzkedtünk a kórházból, körbejártuk a háztömböt, beszélgettünk, röhögtünk a vicceken, egymáson meg magunkon, közben tanultam járni, és elfogadni, hogy az új lábam időnként kegyetlenül feltöri a régit. Két mankóval már nagyon magabiztosan és biztonságosan tudtam menni, ezért Gabi néni megtanított, hogy ha le akarom tenni az egyiket, akkor a jobb kezemben maradjon a másik, nem pedig a balban. Én addig azt hittem, hogy azon az oldalon kell használni a mankót, amelyik oldalon a rossz lábam van, de elmondta, hogy nem így van. Pont a másik oldalon kell a bot. Mivel nekem a bal lábamat vágták le, a jobb kezemben kellett lennie annak az egy mankónak. Nem akartam vele vitatkozni, annál sokkal jobban szerettem ezt a madárcsontú, elképesztően egyenes tartású asszonyt, úgyhogy ennyiben maradtunk. De hamar kiderült, hogy igaza is volt, viszont ehhez először el kellett esnem. El is estem, felbotlottam bármiben, ha kellett, még egy fűszálban is.
elefant.jpg
Ahhoz, hogy magabiztosan megtanulj járni, el kell esned. Ötször, tízszer, hússzor, ötvenszer, százszor is. A kisbaba is pont ezt csinálja, amikor járni tanul, csak ő kacag, amikor elesik. Én – jobb híján – káromkodtam. Muszáj megtanulni járni, mégpedig mielőbb. Először egy bottal, utána pedig bot nélkül, mert ha csak két mankóval tudsz járni, akkor az a kisebbik baj, hogy csak egy lábad van. A nagyobbik az, hogy egy kezed sincs. Nem tudsz elmenni a boltba bevásárolni, nem tudsz kapaszkodni a buszon, vagy állva meginni egy üveg sört a haverokkal a Tisza-parton, a bikinis csajokat bámulva. A két mankó pont ugyanakkora gondot jelent, mint amekkora biztonságot ad. Ez nagy dilemma.

bikini.jpg
A tanulólábat hamar letehettem. Május közepén elengedtek a kórházból, a reggeli vizittel többen jöttek, mint szoktak, mindenki gratulált, kezet fogtak velem az orvosok, Erika meg szégyellősen törölgette a szemüvegét. Nemsoká jött értem a mentő, hogy átvigyen egy másik kórházba kemoterápiára. Janival hosszan megöleltük egymást, aztán mondott egy nagyon mocskos viccet, azon röhögtem végig, amíg beért velem a mentő a másik kórházba. Még éppen csak elkezdődött a kemoterápia, amikor jött megint a műszerész, hogy újra mintát vegyen a csonkról. Kérdeztem tőle, hogy az minek, hiszen két hónapja sincs, hogy egyszer már megcsinálta. Mondta, hogy egyrészt azért, mert az a minta egyben a jelenlegi tok is, amit hordok, másrészt nem vettem-e észre, hogy megváltozott a csonkom alakja. Dehogyisnem, mondtam neki, majd kiesek a lábamból, olyan, mintha összement volna a csonk. Mondta, hogy az nagyon jó hír, pont ezért kellett ezt az ormótlan gipsztokot hordanom eddig. Ez segített a csonknak, hogy kialakuljon a végleges alakja, nem véletlenül volt ennyire kényelmetlen. Az új lábam tokja már műanyagból lesz, ami sokkal könnyebb és valamivel kényelmesebb viselet is.

maszik.jpg
Körülbelül nyolc hónappal a műtét után, tehát majdnem pontosan fél évvel az első lépések megtétele után tudtam végleg letenni a mankót. A két botból az egyiket hamar eldobtam, de a másikra szükségem volt sokáig.
Először a boltba mentem el mankók nélkül egy pénteki napon, október közepén, délután. Konzervgombát vettem és csirkemellet, főztem vacsorát, jól sikerült.
Háromévente kapok új lábat, ma már nem csonkharisnyát, hanem szilikontokot hordok. Ez sokkal jobb, mint a harisnya, mert nem kell övet használnom a protézis felvételéhez, és a szilikon puha is, nem úgy, mint a harisnya. A harisnya nagyon vékony volt, és ha csak egy kicsit többet gyalogoltam, mint kellett volna, a tok azonnal feltörte a lábamat. A szilikonban nem törik fel olyan könnyen, viszont ezt nem támogatja a TB. Egyedi méltányosság alapján lehet igényelni, 36 hónapra kapok egy darabot a társadalombiztosítástól, de én évente kettőt használok el, és ennek most 380 ezer forint darabja, ki kell fizetni. De muszáj, másként nem tudnék dolgozni, kertet ásni, gyerekkel a nyakamban sétálni a várban vagy a Tisza-parton. Egyedül a futás hiányzik, mert futni nem tudok, csak álmomban. De olyankor láb nélkül is megy, sokszor álmodom, hogy futok, pedig nincs is rajtam a lábam, mégis futok, nem is tudom, hogyan... A legutóbb aztán megjártam, mert elestem a betonon, és bevittek a kórházba, össze kellett varrni a sebet a homlokomon.
Arra ébredtem fel, hogy érzem a fertőtlenítőszer szagát.
p_kenyer.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://tomoskozi.blog.hu/api/trackback/id/tr188633116

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dollármama 2016.04.17. 06:52:36

Tőlem is sokszor kérik a történetem. A tiéd olvasva kapisgálom , miért. Jó,hogy leírtad. Köszönöm

tomoskozi 2016.04.17. 11:37:42

Köszönöm én is. Ha leírod, elolvasom!

REadmin 2016.04.18. 10:52:31

Le a kalappal Péter. :)
süti beállítások módosítása